Program

19:30 Citlivý člověk
DCP / 120 min

Filmařsky neobvyklá a originální road movie vznikla na základě knihy Citlivý člověk básníka a prozaika Jáchyma Topola. Jeho hrdinové putují tam a zase zpět dystopickou krajinou, ve které iluzi všudypřítomného komfortu a bezpečí nahrazují dobrodružství a nejistota. Komická a zároveň brutální pouť nás zavede do bláznivého světa, ve kterém má každá zdánlivě bezvýchodná situace skulinu, kterou je možné proklouznout a nalézt tak opět naději a šanci na lepší budoucnost.

16:00 Veřejná přednáška o tvorbě filmu #1
v čítárně knihovny

První ze série přednášek, kde vám studenti FAMO Písek ukáží, jak se vlastně točí film a co to všechno obnáší.
Součástí přednášek je i možnost natočit si za asistence lektorů vlastní film. Další info v záložce FILMOVÝ WORKSHOP

Čtvrteční přednáška se bude věnovat následujícím tématům:
- Vývoj scénáře (dramaturgická pravidla, vytvoření nosného příběhu, tvorba dialogů)
- Práce ve štábu a jednotlivé funkce
- Velikosti záběrů a práce s filmovou osou
- Vývoj storyboardu a natáčecího plánu

16:30 25. hodina
Režie: Henri Verneuil / Francie 1967 / DVD / původní znění / 130'

Úvod: Vitězslav Tichý, filmový historik

Válečné drama vypráví příběh policejního úředníka Johanna Moritze (Anthony Quinn), kterého z malé vesničky v Rumunsku deportují do koncentračního tábora. Po jisté době však vrchnost uzná jeho příslušnost k "árijské rase" a Johannovou povinností se stane nastoupit jako voják do Waffen SS. Po válce je zatčen a stíhán jako válečný zločinec, ale nakonec je propuštěn. Podaří se mu konečně setkat se svou ženou a syny žijícími ve zničeném Německu?

19:30 Špinavé ulice
Režie: Martin Scorsese / USA 1973 / DCP / původní znění / 112'

Odborný úvod: Marek Slovák

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici…Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu.

16:00 Veřejná přednáška o tvorbě filmu #2
V čítárně knihovny

Druhá ze série přednášek, kde vám studenti FAMO Písek ukáží, jak se vlastně točí film a co to všechno obnáší.
Součástí přednášek je i možnost natočit si za asistence lektorů vlastní film. Další info v záložce FILMOVÝ WORKSHOP

Přednáška se bude věnovat následujícím tématům:
- Režie hraného filmu a dokumentu
- Práce s hercem/respondentem
- Význam mizanscény (kostýmy, rekvizity, scéna, světlo)
- Základy práce s filmovou technikou

17:00 Zuřící býk
Režie: Martin Scorsese / USA / 35mm / původní znění / 129'

Odborný úvod: Marek Slovák

Zuřící býk od uznávaného režiséra Martina Scorseseho je životopisným snímkem boxerského šampiona střední váhy Jakea LaMotty, jemuž se během jeho krátkého pobytu na výsluní přezdívalo Býk z Bronxu. První, co se LaMotta v životě naučil, bylo krást a rvát se – být drsnější než ostatní. La Motta, který byl od přírody samotář a nikomu nevěřil, používal svou agresi v boxerském ringu jako prostředek k potlačení svých hluboce zakořeněných obav a emocionálních úzkostí. Jeho odhodlání a zuřivost, díky nimž se z mladého násilníka stal mistr světa ve střední váze, však zůstaly mimo ring neovladatelné. LaMottův vášnivý zápal pro vítězství mu nakonec zničil osobní život a miliony dolarů, které vydělal, promrhal svým nezřízeným životním stylem a pletkami s ženami, jejichž city sahaly jen tam, kde byla jeho peněženka. LaMottu nakonec opustila jeho krásná manželka Vicki, která už měla plné zuby nekonečného fyzického i duševního zneužívání. Dokonce i jeho bratr Joey, který boxera vždycky obdivoval, byl nyní znechucen. A když pak LaMotta přišel o svůj titul, začal se nezadržitelně řítit ke dnu. Ze zápasníka ve špičkové kondici se tak rázem stal odulý vepř, který skončil jako uvaděč striptérek ve špinavém nočním klubu – a nakonec i jako vězeň ve floridském nápravném zařízení. (Cinemax)

19:30 Drvoštěp (+ živá hudba)
Režie: Karel Lamač / Československo / MP4 / původní znění / 63'

Film doprovodí živou hudbou Daniel Philipp Stotz

Šéf banky Karel Svansen se na doporučení svého strýce - lékaře rozhodne pro pobyt na zdravém vzduchu. Ve svém klubu se vsadí, že celý měsíc bude manuálně pracovat. Nastoupí jako drvoštěp u statkáře Mosovského. Seznámí se s jeho dcerou Annií, kterou chce otec provdat za bohatého souseda Gorona. Annie však svatbu odkládá. Karel se spřátelí s drvoštěpem Josefem a jeho synem Jiříkem. Annie ztratí medailonek s obrázkem matky a Karel ho jde s Jiříkem hledat. Přitom narazí na penězokazeckou dílnu. Její šéf Goron se obává prozrazení a hodlá proto dílnu zatopit... (ČSFD)

21:00 Hudební večer v KC Golf

Zveme všechny příznivce kvalitní muziky na doprovodný hudební program tradičního filmového Festivalu Fokus Fest. Letos vystoupí dvě dvojice:

Polansky vs Langman
Experimentování s kouzlem zvukových smyček v minimalisticky alternativních skladbách. Divoké i melancholické songy s atmosférou berlínských ulic, světa podzemní dráhy a nekončících večírků. Duo ve ložení bicí a viola hraje kromě své tvorby i písně Lou Reeda a Velvet Underground. Naléhavý hlas Andreje Polanského doplněný o střídmé bicí je osobitým zjevem na současné nezávislé scéně.
www.polansky-langman.cz

Bratři
Bratři jsou nový objev na české elektronické scéně. Dvojčata Jiří a Ondřej vytvořili hudební projekt, který se žánrově pohybuje mezi kombinací chytlavé taneční elektroniky a techna. Hlavním hnacím motorem jsou Jiřím živě hrané bicí, melodické motivy a sekvence pak vytváří Ondřej na analogové a modulární syntezátory. Dva podmanivé proudy se na pódiu spojují v jeden nekompromisní tok elektrizující energie.
https://bratri.live/

08:30 Krteček filmová hvězda
10:00 Hugo a jeho velký objev
Režie: / Martin Scorsese / USA / 2011 / BR / 121'

Odborný úvod: Marek Slovák

Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

13:30 Ztracená dovolená
Režie: Lucie Králová / Česko 2006 / 35mm / 85'

Host: režisérka filmu Lucie Králová

Dokumentární detektivka Ztracená dovolená je filmem o cestě, fotografii a identitě v dnešním propojeném světě, o paměti a významu uchovávání obrazů, Češích, Evropanech a Číňanech.

Jaké je to hledat mezi miliardou Číňanů 6 obličejů z nalezených fotografií, to vše v doběpřed sociálními sítěmi?

Český cestovatel Láďa objevil ve Švédsku kufr, v němž byly pouze negativy. Z těch vzniklo 756 fotografií neznámých turistů z Asie, čímž začal detektivní esej, ve kterém filmový štáb pátrá po tajemných Asiatech a po možné povaze člověka. Fotografie ožívají a vracejí se na místa svého vzniku.

Film získal křišťálový glóbus na MFF Karlovy vary 2007.

16:00 Delegace
Režie: Asaf Saban / Polsko / 2023 / DCP / 95'

Izraelští středoškoláci Frisch, Nitzan a Ido se spolu se spolužáky, učiteli a Frischovým dědečkem Josefem vydávají do Polska navštívit místa připomínající holocaust. Trio, které vždy drželo pohromadě, začíná dostávat trhliny. Nitzan je zamilovaná do Ida, ten však momentálně chodí s jinou dívkou, a Frisch k Nitzan začíná pociťovat něco víc než přátelství. Navíc je třídním outsiderem, což je vždy těžké – zvláště na střední. Když navštěvují tábory, kde umíraly miliony lidí, poslouchají Josefovy příběhy a v autobuse sledují muzikál Šumař na střeše, jejich životy se mění. Není to však tragická minulost jejich národa, která přináší změnu; jde hlavně o cestu samotnou. Teenageři jsou mimo školu, mimo zemi a mimo řád. Uvědomují si jasněji, kdo jsou a co je pro ně důležité. Citlivý snímek, který otevírá téma lásky, identity a přátelství na pozadí kulturních tradic a tragické historie. (Zlín Film Festival)

17:45 Masterclass Lucie Králové
v čítárně knihovny

S Lucií Královou se ohlédneme, jak se točil dokument na přelomu tisíciletí, v době kdy sociální sítě byly teprve před svým boomem.

19:30 Úsvit
Režie: Matěj Chlupáček / ČR / 2023 / DCP / 117'

Uvedení s delegací - Ladislav Hampl

Výpravné detektivní drama z roku 1937. Do městečka Svit pod Tatrami přijíždí ředitel velké továrny, aby zde po baťovském vzoru postavil moderní průmyslové město. Jejich plán ale naruší znepokojující nález v areálu továrny. Jediný, kdo chce záhadu vyřešit a nalézt odpovědi, je těhotná manželka ředitele. 

10:00 Dnes naposled
Režie: Martin Frič / Československo / 1958 / 35MM / 93'

Koncertní mistr Karel Mašek je opilec, stejně jako inženýr Danda i další stálí hosté hospody U Kroců - Taupe a Rendl. Mašek se vrací ráno z hospody a slibuje ženě, že pít přestane. Na zkoušku orchestru ale přijde znovu opilý a ostatní hráči s ním odmítnou hrát. Danda se vrací domů bez tašky a ráno jde zase ke Krocům, i když má v práci důležité jednání. Je přeložen na podřadné místo, ale doma to nepřizná. Jeho dcera se chce vdávat, syn se opil a strávil noc na záchytce. Ani Mašek doma neřekne, že ztratil práci. Prodal Rendlovi housle, namluvil ženě, že jede na zájezd a odešel k bývalé lásce Magdě. Danda chce prodat svoji vilu, aby se zbavil dluhů. Taupe už propil celý majetek a zešílel. Rendl najde Maška v Magdině bytě a vydírá Magdu. Pohádá se s opilým Dandou a na posměch mu částečně ostříhá vlasy. Pak řekne paní Maškové, kde její muž je. Mašková se jde do bytu podívat. Mašek se schová do světlíku, ale spadne a zabije se. Dandovi pořádají zásnubní oběd. Přichází ostříhaný Danda. Atmosféra zásnub přispěje k jeho rozhodnutí řešit situaci dobrovolným odchodem na protialkoholní léčení. (oficiální text distributora)

10:00 Veřejná přednáška o tvorbě filmu #3
V čítárně knihovny

Třetí ze série přednášek, kde vám studenti FAMO Písek ukáží, jak se vlastně točí film a co to všechno obnáší.
Součástí přednášek je i možnost natočit si za asistence lektorů vlastní film. Další info v záložce FILMOVÝ WORKSHOP

Přednáška se bude věnovat následujícím tématům:
- Filmový střih
- Zvuková postprodukce
- Color grading

13:00 Kundun
Režie: Martin Scorsese / USA / 1997 / 35mm / 128'

Odborný úvod: Marek Slovák

Známý americký režisér Martin Scorsese nedělá jen filmy o gangsterech. Devět let po kontroverzním Posledním pokušení Krista natočil snímek o dětství a mládí jiné božské bytosti: o nositeli Nobelovy ceny míru, čtrnáctém dalajlamovi. Příběh začíná po smrti třináctého dalajlamy v roce 1933, kdy se vydali tibetští mnichové hledat jeho nové převtělení. Jeden z nich jej objeví po čtyřech letech v čínské provincii Čching-chej blízko tibetských hranic. Je to svéhlavý dvouletý chlapec, žijící v početné chudé rodině. Malý kluk podle mnicha projevuje nesporné příznaky svědčící o jeho božskosti. Po rozloučení s rodinou se ocitá v temném paláci Potala v Lhase. Obklopen sluhy, učenými mnichy a členy vlády vyrůstá v izolaci od okolního světa a je zasvěcován do tajů víry. Jen zřídkakdy se může uvolnit v zahradách letního sídla. Až mnohem později objeví v Potale věci ze Západu po osvíceném předchůdci. S některými civilizačními „vymoženostmi“ se rozšiřuje dalajlamův obzor a narůstají jeho vědomosti o světě za hranicemi Tibetu. Po ustavení komunistického režimu prohlásí Mao Ce-tung životní zájem lidové revoluce na sjednocení země, k níž musí patřit i Tibet. Následují historické události, jež zcela rozvrátí po staletí trvající teokracii a jež vedou v roce 1959 k nucené emigraci čtyřiadvacetiletého dalajlamy… (Česká televize)

16:00 Přišla v noci
Režie: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček / Česko / 2023 / DCP / 85'

Host: režisér filmu Tomáš Pavlíček

Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry?
Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás. (Artcam Films)

18:30 Projekce autorskýc filmů z letošního workshopu
Sál kina

Najdeme letos v Semilech nového Scorseseho? Jste zvědaví, co natočí budoucí filmoví režiséři? My ano!

19:30 Hranice
Režie: Agnieszka Holland / Polsko / 2023 / DCP / 147'

Česká předpremiéra, hostem projekce bude koordinátorka pomoci na Polsko-Běloruské hranici Kasia Wappa

Psycholožka Julia (Maja Ostaszewska) se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů, kteří poskytují pomoc uprchlíkům. Současně s tím jsou syrská rodina prchající před občanskou válkou a její doprovod, učitelka z Afghánistánu, podvedeni Bělorusy a násilně převezeni do uprchlického tábora nedaleko hranic s Polskem. Ve snaze uniknout se vydávají na zoufalou a nebezpečnou cestu neznámým a nepřátelským územím. V Polsku se jejich osud protne s osudem Juliiným a mladého pohraničníka Jana (Tomasz Włosok). Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale i dalším migrantům a aktivistům zapojeným do jejich příběhu. (Bioscop)

Film uvedeme ve spolupráci s festivalem Jeden svět, který se opět na jaře vrátí do Semil.

Celý týden Filmový workshop

Každý den dopoledne by proběhla cca 45-minutová až hodinová přednáška pro širokou veřejnost + pro zájemce o workshop, kteří by následně po skončení přednášky konzultovali svá autorská díla, která by za pomoci přednášejících vytvářela. Zájemci o workshop by vytvořili malé štáby (podle počtu zájemců). Ve štábech by v průběhu festivalu natočili krátký snímek (pět minut max). Přednášející/vedoucí workshopů by zájemce během průběhu festivalu zevrubně uvedli do každé fáze vývoje audiovizuálního díla (Preprodukce, Produkce, Postprodukce). Vyvrcholením workshopů je veřejná projekce vzniklých děl na závěr festivalu.

Jednotlivé dny:

12. října
První den přednášek a workshopů se ponese v duchu filmové preprodukce. Na přednášce by byla probrána témata:
- Vývoj scénáře (dramaturgická pravidla, vytvoření nosného příběhu, tvorba dialogů
- Práce ve štábu a jednotlivé funkce
- Velikosti záběrů a práce s filmovou osou
- Vývoj storyboardu a natáčecího plánu
- Pro zájemce o workshop: úvod do workshopu, rozdělení do štábů, přípravné práce (vytvoření scénáře + natáčecího plánu, vybrání lokací a hereckého obsazení). Zájemci o workshop by měli začít pracovat na krátkém scénáři, natáčecím plánu a rozmyslet výběr lokací a her. obsazení.

13. října
Druhý den se ve výkladu (a snad i práci) posuneme do fáze natáčení, tedy produkce. Proběhla by přednáška na téma:
- Režie hraného filmu a dokumentu
- Práce s hercem/respondentem
- Význam mizanscény (kostýmy, rekvizity, scéna, světlo)
- Základy práce s filmovou technikou
- Pro zájemce o workshop: konzultace scénářů a technického provedení, organizace samotného natáčení, vydání techniky, natáčení za výpomoci vedoucích workshopů.

15. října
Závěrečný den se bude zaměřovat na rozhodující fázi každého filmu – Postprodukci. Fáze, ve které se natočený materiál ukáže v celé své kráse, nebo naopak. Posluchačům bude prezentována práce ve střihačských programech a přednáška se bude pochopitelně točit hlavně okolo témat:
- Filmový střih
- Zvuková postprodukce
- Color grading
- Pro zájemce o workshop: střih natočeného materiálu ve střižně + konzultace, vytvořenífinálního snímku
- Projekce vzniklých snímků.

O lektorech:
Bývalí žáci semilského waldorfu (odchovaní Filmotoči) se s nabitými zkušenostmi ze studia na FAMO v Písku vrací na místo činu splatit své dluhy.